Kolagen – białko urody i zdrowia

Kolagen jest podstawowym białkiem budulcowym w organizmie człowieka. Jako białko podporowe odpowiada za elastyczność i sprężystość skóry, zaś włókna kolagenowe znajdują się we wszystkich najważniejszych narządach wewnętrznych. Nic dziwnego, że Fryderyk Engels powiedział kiedyś, że życie jest formą istnienia białka. Kiedy nie ma białka – nie ma też życia, dlatego kolagen jest ważny nie tylko dla urody, lecz także – a nawet przede wszystkim – dla zdrowia.

ROLA BIAŁKA W ORGANIZMIE

Białka odpowiadają za wiele procesów, których na co dzień najczęściej sobie nie uświadamiamy:

  • regulują równowagę kwasowo-zasadową i gospodarkę wodną w organizmie,
  • biorą udział w procesach obronnych i naprawczych organizmu (przyspieszają gojenie się ran i blizn),
  • sterują przemianą materii,
  • biorą udział w procesach widzenia,
  • uzupełniają naturalne ubytki (dzięki białkom rosną włosy, paznokcie, odnawia się nabłonek skóry).

DLACZEGO BIAŁKO Z RYB?

Kolagen jest białkiem, które występuje wyłącznie w organizmach człowieka i zwierząt. Liczne badania wykazały, że najlepiej przyswajalnym kolagenem jest kolagen pozyskiwany z ryb, a właściwie z ich skór. Ponieważ ryby żyją w zróżnicowanych warunkach, zależnych od temperatury, głębokości i ciśnienia, kolagen rybi ma wyjątkową wytrzymałość fizyczną i chemiczną. Jest także całkowicie bezpieczny dla zdrowia, ponieważ skóra ryb (w przeciwieństwie do ich mięsa) jest pozbawiona metali ciężkich.

Substancje aktywne pozyskiwane ze skóry ryb wykazują biozgodność z organizmem ludzkim, dlatego to właśnie kolagen rybi jest najbardziej wartościowym kolagenem dostępnym na rynku.

OD KOLAGENU DO PEPTYDÓW

Składowymi kolagenu są peptydy i aminokwasy. Najprościej mówiąc peptydy to krótkie łańcuchy, które powstają w wyniku połączenia aminokwasów. Peptydy dzielą się na trzy rodzaje, a każdy rodzaj odpowiada za liczne procesy, które zachodzą w skórze:

  • Peptydy sygnałowe sygnalizują, że kolagen jest uszkodzony i stymulują fibroblasty (minifabryki włókien skóry) do produkcji kolagenu oraz elastyny.
  • Peptydy transportujące docierają do miejsc aktywności biologicznej, łączą się z innymi substancjami i transportują je do głębokich warstw skóry.
  • Peptydy rozkurczające blokują impulsy komórek nerwowych, rozkurczają mięśnie odpowiadające za zmarszczki mimiczne i działają na zasadzie botoksu.

Kilkaset naturalnych peptydów, które pochodzą głównie z trzech grup białek: dekoryny, lumikanu i histonów to składowe unikatowego Biopeptide Complex, na którym jest oparta receptura kosmeceutyków LARENS i nutraceutyków NUTRIVI. Ich rewelacyjne (i rewolucyjne!) działanie możesz wypróbować na własnej skórze. Tylko w ten sposób przekonasz się, że wszystko, o czym piszemy, ma potwierdzenie nie tylko w wynikach badań klinicznych, lecz także wtedy, kiedy patrzysz na siebie i swoje ciało w lustrze.

Serwis Partnera WellU